سه شنبه ۰۵-۰۴-۱۴۰۳ ۵:۵۱ ق٫ظ

هلدینگ و شرکت‌های محیط زیستی زیرمجموعه صندوق ملی محیط زیست راه‌اندازی می‌شود

با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست موضوع اصلاح اساسنامه و راه‌اندازی شرکت‌ها و هلدینگ‌های محیط زیستی زیرمجموعه صندوق ملی محیط زیست بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق ملی محیط زیست، علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز ضمن بازدید از بخش‌های مختلف صندوق ملی محیط زیست در جمع مدیران و مسئولان صندوق موضوع اصلاح اساسنامه صندوق را بررسی کردند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه با تسلیت به مناسبت شهادت شهید جمهور، حضرت آیت الله رئیسی و هیات همراه، اظهار کرد: حضرت آیت الله رئیسی بزرگوار روحیاتی داشتند که شما خط و مشی این روحیات را هم در درون و هم در برون کشور می‌توانید ببینید و دولت ایشان دولت صادق الوعده بود.

وی افزود: دکتر امیر عبداللهیان نماد ادب و ولایت‌پذیری دولت بود، شاخصه‌های بسیار ارزشمندی در این مرد وجود داشت که به عنوان وزیر امور خارجه محور مقاومت نامگذاری شد.

سلاجقه با اشاره به عملکرد صندوق در بخش‌های مختلف، اظهارداشت: اساسنامه صندوق باید با کمک کارشناسان و استفاده از ظرفیت‌های بخش حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست اصلاح و بازنگری شود. صندوق باید در بخش‌های آموزش و فرهنگ‌سازی نیز بیش از گذشته ورود کرده و کمک کند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: صندوق باید در حوزه سرمایه‌گذاری وارد شده و شرکت‌ها و هلدینگ‌های محیط زیستی زیرمجموعه صندوق ملی محیط زیست راه‌اندازی شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های صندوق براساس اساسنامه تدوین شده، افزود: راه‌اندازی طرح پرداخت بیمه حیات وحش یکی از طرح‌های خوبی بود که در صندوق آغاز شده و گام‌های خوبی در این دو سال برداشته شده است.

سلاجقه اظهار کرد: صندوق ملی محیط زیست باید به دنبال ظرفیت‌سازی و ایجاد منابع بوده و ضمن اصلاح فرآیندها به دنبال اعتمادسازی و شفافیت در اجرای فعالیت‌ها باشد. سلامت، صداقت، شفافیت در فعالیت‌ها و ارتباط با همه بخش‌های سازمان و استان‌ها باید سرلوحه فعالیت‌های صندوق باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با اشاره به اهمیت عملیاتی شدن تجارت کربن در کشور، اظهارداشت: امیدواریم با حضور آقای عبدی‌زاده با یک اندیشه جوان و سوابق خوبی که در حوزه اقتصادی دارند شاهد ارتقاء و رشد جایگاه صندوق در ادامه باشم.

سلاجقه گفت: در بحث پرداخت تسهیلات نیز باید عدالت مناسبی در کشور شکل گیرد و صندوق ملی محیط زیست باید در موضوع خیرین محیط زیست نیز ورود کند.

علی عبدی‌زاده مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست نیز در این جلسه پیشنهاد اصلاحیه اساسنامه و گزارش تاسیس شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ذیل صندوق را خدمت آقای دکتر سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نمود. هدف از تاسیس این شرکت، مشارکت با بخش خصوصی و دولتی و همچنین امکان ورود صندوق به سرمایه‌گذاری‌ها فراهم خواهد شد.

مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست همچنین در ادامه گزارشی از برگزاری نشست‌های تخصصی با اتاق بازرگانی ایران و نهادهای مالی و بانک‌ها درباره استفاده از ظرفیت‌های بازار بورس و اوراق بهادار که برای نخستین بار در کشور اجرایی خواهد شد را ارائه کرد و افزود: تاسیس صندوق سبز با مشارکت شرکت‌های بزرگ و انتشار اوراق سبز با مشارکت یکی از نهادهای مالی جهت تامین مالی در مقیاس‌های بزرگتر اجرایی خواهد شد. این ظرفیت در راستای تعمیق بازار بورس و مشارکت این بازار در حوزه محیط زیست نقطه عطفی خواهد بود.

وی افزود: تامین مالی با استفاده از ظرفیت‌های بانکی با سیاست‌های اهرمی با استفاده از جریان نقدی موجود برای تامین مالی طرح‌های مقیاس کوچک متوسط نیز در حال انجام است که در ادامه رشد و توسعه خواهد یافت.

عبدی‌زاده گفت: تا پایان سال جاری صندوق هدف‌گذاری حداقل دو برابری نسبت به عملکرد سال گذشته را در دستور کار قرار داده که پیش‌بینی می‌شود با استفاده از ظرفیت های بازار پول و سرمایه امکان تامین مالی با نسبت بیشتری نیز در دسترس خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *