درباره صندوق ملی محیط زیست

صندوق ملی محیط زیست تنها نهاد مالی اختصاصی حوزه محیط زیست کشور است این صندوق براساس تجربیات کشورهای موفق در امر ارتقا کیفیت محیط زیست براساس برنامه های چهارم و پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بعد از انقلاب شوهمند اسلامی تاسیس شده است که این موضوع به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه محیط زیست یکی از نقاط عطف و دستاوردهای مهم محیط زیست کشور بعد از انقلاب بوده است.

این صندوق بعنوان یک دستگاه اجرایی تحت سیاست گذاری ۷ عضو وزیران با ماهیت توسعه عمومی غیر دولتی از اواخر دهه ۹۰ فعالیت جدی خود را شروع کرده است و با سه ابزار اعطای تسهیلات، سرمایه گذاری(مستقیم یا مشارکتی) وحمایت مالی از پروژه ها و یا هدف تقلیل آلاینده ها و جلوگیری از تخریب محیط زیست و بیمه حیات وحش فعالیت می کند.

حوزه فعالیت این صندوق رفع و پیشگیری از آلودگی آب، خاک، هوا و پسماند بوده و از توسعه انرژی های تجدیدپذیر و طرح های گردشگری طبیعی و فناوری های نوین و دانش بنیان دوست دار محیط زیست در کشور حمایت می کند.

منابع مالی مورد نیاز این موسسه از طریق کمک های دولتی، اشخاص(حقیقی، حقوقی)، داخلی و بین المللی تامین می گردد.

کمک های دولتی در چارچوب موافقت نامه های سازمان برنامه و بودجه کشور و براساس قانون محاسبات عمومی و کمک های اشخاص در چارچوب دستورالعمل مسئولیت های اجتماعی(ایزو۲۶۰۰۰) در اختیار این صندوق قرار می گیرد.

این صندوق جزو اولین دستگاه های اجرایی دریافت کننده کمک های مالی است که شیوه نامه مسئولیت اجتماعی مصوب و ابلاغی توسط معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را دارا می باشد.

این صندوق جزو معدود دستگاه های اجرایی وابسته به قوه مجریه است که موفق به کسب صورت های (مجوزهای) مالی قابل قبول از سازمان حسابرسی کشور برای دو سال متوالی در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ شده است و گزارش عملکرد از سال ۱۴۰۰ در دسترس عموم قرار دارد.

طبیعت، بسان مادری مهربان انسان را در دامن خود می پروراند و سخاوتمندانه، همه سرمایه های خود را به پای او می ریزد با محیط زیست­مان مهربان باشیم.

حفاظت از طبیعت، هدیه نسل امروز به آیندگان.

زندگی پایدار یعنی هماهنگی و سازگاری با طبیعت.

ما طبیعت را از پدرانمان به ارث نبرده ایم؛ بلکه از فرزندانمان به امانت گرفته ایم.

حفظ محیط زیست، تزریق روح تازه و با نشاط به زندگیست.

بنویسیم محیط زیست، بخوانیم زندگی.