استان گلستان

  استان گلستان یکی از استان­های شمالی کشور با مساحت ۲۰,۴۳۸کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی یک میلیون و ۸۶۸ هزار و ۸۱۹ نفر می­باشد که ۴۳۸کیلومتر مرز خاکی و ۹۰ کیلومتر مرز آبی مشترک با کشور ترکمنستان دارد. بیشترین تراکم جمعیت استان در گرگان و کمترین تراکم آن در شهرستان مراوه تپه می­باشد. بر اساس آخرین گزارش اداره کل حفاظت محیط­زیست، در حال حاضر ۲,۵۶۱ واحد صنعتی در استان فعالیت دارند که تعداد ۴۰ واحد در سال ۱۴۰۱ در فهرست صنایع آلاینده قرار داشته­اند. از مجموع ۴۰ واحد آلاینده تعداد ۳۵واحد دارای آلودگی آب و ۵ واحد دارای آلودگی هوا می­باشند.

استان گلستان دارای ۹۰ کیلومتر نوار ساحلی دریای خزر و زیست­بوم­های مهم و حساس ساحلی نظیر خلیج گرگان به وسعت ۴۰۰کیلومترمربع، تالاب بین­المللی گمیشان به وسعت ۲۵,۰۰۰هکتار و پنج حوضه آبریز مهم شامل گرگانرود، اترک، قره سو، حوضه خلیج گرگان و نکارود علیا با بیشترین تراکم مهاجرت فک خزری و تراکم ماهیان خاویاری نظیر فیل ماهی، اوزون برون، قره برون، شیپ و چالباش و همچنین زیستگاه­های مهم پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی و انواع گونه­های شکاری می باشد.

۴۵۲ هزار هکتار از مساحت استان دارای پوشش جنگلی است، که از این مقدار، تعداد ۷ ذخیره­گاه جنگلی به مساحت ۲,۱۵۸ هکتار وجود دارد. تاکنون ۱,۳۶۰ گونه گیاهی در استان شناسایی شده است که گونه­های درختی (سرخدار و سرونوش) گونه های کمیاب و شاخص جنگلی استان گلستان محسوب می شوند. همچنین ۱,۶۸۵ گونه جانوری شامل ۸۱ گونه پستاندار، ۳۸۰ گونه پرنده، ۵۶ گونه خزنده، ۸ گونه دوزیست، ۶۰ گونه ماهی و ۱,۱۰۰ گونه حشره تاکنون در استان گلستان شناسایی شده است و پلنگ نماد تنوع­زیستی استان گلستان است.

پلنگ ایرانی (نماد حیات­وحش استان گلستان)

عملکرد صندوق ملی محیط زیست

عملکرد تسهیلات صندوق ملی محیط¬زیست

موضوع

آب و فاضلاب

پسماند

هوا

جمع

(میلیون ریال)

مصوب

پرداختی

مصوب

پرداختی

مصوب

پرداختی

مصوب

پرداختی

تعداد

۳

۱

۰

۰

۰

۰

۳

۱

میزان تسهیلات

(میلیون ریال)

۳۵۶,۱۹۰

۷۴,۶۶۰

۰

۰

۰

۰

۳۵۶,۱۹۰

۷۴,۶۶۰

 

مشخصات تسهیلات اعطایی کشتارگاه مزرعه نمونه ارتش

کشتارگاه مزرعه نمونه ارتش

نوع پروژه

بهسازی سیستم تصفیه فاضلاب

ظرفیت پروژه(مترمکعب در روز)

۵۰۰

تکنولوژی کاربردی

فرآیند بیولوژیک

حجم کل سرمایه­گذاری(میلیون ریال)

۱۱۲,۳۰۰

میزان تسهیلات (میلیون ریال)

۷۴,۶۶۰

مدت اجرا(ماه)

۸

 

تصاویر پروژه کشتارگاه مزرعه نمونه ارتش